«

Mar 23 2017

Söz verdiği gibi projelerini bir bir yerine getiren Başkan Ercengiz bu kez de çöpten elektrik üretecek

 

Burdur Belediye Başkanı ve Belediyeler Birliği Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Katı Atık Bertaraf Tesisi ile toplanan katı atıklardan enerji üreteceklerini müjdeledi.

2886 sayılı devlet ihale kanununa göre ihalesi yapılan Burdur Belediyeler Birliği Katı Atık Bertaraf Tesisi Projesinin sözleşmesi imzalandı. Burdur Belediye Başkanlık Makamında gerçekleştirilen imza töreninde Başkan Ercengiz ile ihaleyi alan Atlas İnşaat Firması arasında sözleşme imzalandı.

Sözleşme ile Katı Atık Bertaraf Tesisinin inşaatının tamamlanması, 3 adet katı atık transfer merkezinin yapılması, elektrik enerjisi üretim tesislerinin kurulması, mevcut durumda bulunan vahşi atık depolama sahasının ıslah edilmesi ve düzenli depolama sistemi kurulacak. Katı Atık Bertaraf Tesisi Projesi ile katı atıkların çevre ve insan sağlığına olası olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması, ekonomik değer yaratılması ve sürdürülebilir bir atık yönetim sistemi oluşturulması sağlanacak.

Tesis 1 yıl içinde tamamlanacak

Sözleşme imza töreninde konuşan Başkan Ercengiz, “Söz verdiğimiz gibi projelerimizi bir bir yerine getiriyoruz. Vahşi depolamadan kaynaklanan ve sağlığımızı tehdit eden kötü kokudan kurtulacağız. Toplanan katı atıklar düzensiz depolama alanlarında bertaraf ediliyordu. Katı atıkların düzensiz depolama yapılması önemli olumsuzluklar ortaya çıkarabiliyor. Burdur Belediyeler Birliği olarak bugün sözleşmesini imzaladığımız Katı Atık Bertaraf Tesisi ile katı atıkların ayrıştırılması, düzenli depolanması ve atıktan enerji üretimini sağlayacağız. 2886 sayılı devlet ihale kanununa yani yap-işlet-devret modeliyle ihalesini yaptığımız projemizi 29 yıllığına yüzde 29 enerji üretim payı ile Atlas İnşaat firması aldı ve sözleşmemizi imzaladık. 1 yıl içinde tesisimiz tamamlanarak faaliyete başlayacak. 29 yıl boyunca hem kira geliri elde edeceğiz hem de üretilen enerjinin yüzde 29’u birliğimize aktarılacak. Burdur’umuza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.burdur-bld.gov.tr/soz-verdigi-gibi-projelerini-bir-bir-yerine-getiren-baskan-ercengiz-bu-kez-de-copten-elektrik-uretecek/